Filmografie

Kabaret U dobré pohody 

 
Hudební/Komedie, Československo, 1975
 
Veselohra pre deti i dospelých o tom, ako vzniká film. Režisérka detských projektov sa so svojou asistentkou Drahuškou pripravuje na jeho nakrúcanie. Už dlho hľadá hlavnú predstaviteľku, ktorá by mala stvárniť dievča s veľkým handicapom, pretože vďaka ťažkej vírusovej chorobe prišla o vlasy. Jej prezývka Koleno je vlastne celkom na mieste. Po dlhom váhaní padne voľba na veselú a nebojácnu Ruženku. Ostatné deti jej síce hlavnú úlohu závidia, ale pre dievča to znamená veľkú obeť musí si nechať ostrihať vlasy. Malí herci s celým štábom odídu pracovať na dedinský zámoček. V priebehu nakrúcania Ruženka prežíva svoju prvú zamilovanosť i veľké sklamanie.
 
 
Rodinný/Komedie, Československo, 1977

 

Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

 
Bláznivá hudební komedie staví na absurdních nápadech, parodickém humoru a mnoha různě převrácených odkazů na slavné předlohy... Výsledek je však velice neobratný, složený z izolovaných skečů, které jsou jen volně provázány. I herecké ztvárnění sklouzává k přepjaté karikatuře, k laciným šklebům. Snaha bavit za každou cenu se nakonec obrací proti tvůrcům.
 
Komedie, Československo, 1979

 

Trhák

 
Panu Jíšovi se podařilo udat na Barrandově svůj první scénář. Už ve fázi přípravných prací s hrůzou zjišťuje, že filmaři naprosto obešli jeho záměr - místo sondy do života současné vesnice připravují velkolepou hudební show, o níž jsou přesvědčeni, že bude divácký trhák. Hned první záběry hovoří za mnohé. Do obce Lipovec přijíždí elegán, kterého všichni místní funkcionáři i prostí občané vítají zpěvem a tancem, neboť tento kýžený odborník jim má svými progresivními metodami pomoci zvýšit hektarové výnosy. Natáčení pokračuje v podobném duchu a novopečený scenárista se nestačí divit...
 
Komedie, Československo, 1980

 

Buldoci a třešně

 
Na mazané české podvodníčky nikdo nemá! Přesvědčí se o tom i obávaný italský mafián Marián Labuda... Mafián Carmello se provinil proti zásadám své organizace, když se pokusil oblafnout šéfa, a vysloužil si rozsudek smrti. Odsouzenec prchá před zabijákem přes Vídeň do Prahy, kterou mu rakouský kolega ve zločinu doporučil jako bezpečný úkryt. Nikdo z nich netuší, že Češi se za reálného socialismu naučili tolika fintám, že ostřílený italský profesionál nestačí koukat. Když si Carmello vyrazí poznávat noční život Prahy, stane se obětí podvodnice a přijde o šaty, peníze i pistoli. Tím ovšem jeho potíže ani zdaleka nekončí.
 

Komedie, Československo, 1980

 

Jak se Vám líbí?

 
Hudebně zábavný pořad z roku 1980 s anketou o našich zpěvácích populárních písní.
 
Hudební, Československo, 1980

 

Malinový koktejl

 
Životní peripetie mladé dívčiny, která se nedostala na vysokou školu a tak zakouší školu života. Nastoupí jako prodavačka v bufetu. Musí se vyrovnávat s různými úskalími v pracovním i soukromém životě.
 
Drama, Československo, 1982

 

Brehy nehy

 
Inženýrka Štefka Kráľová, žena na pomezí mládí a středního věku, zasvětila svůj život profesionální kariéře. V přefeminizovaném světě textilního učiliště je úspěšná, zároveň je ale neschopná najít si v osobním životě spřízněnou duši. Místo aby hledala skutečného muže, uchyluje se před přáteli a rodinou k vymýšlení ideálního partnera. Hraný (televizní) debut režiséra Fera Feniča kombinuje hrané a dokumentární pasáže, které spolu s autentickým prostředím textilní továrny a neherci napomáhají ke skvělé dokumentaci doby, kdy film vznikal.
Drama, Československo, 1982

 

Straka v hrsti

 
Ve filmu se střetávají tvůrčí síly osobností ze tří sfér umění. Podtitul "Hra o lásce a nenávisti" odkazuje k motivaci staročeskou středověkou satirou, námět patří Antonínu Přidalovi, odborníku na tuto tématiku. Jeho spoluprací s Jurajem Herzem vznikla koláž minulosti a přítomnosti, aktualizovaná, ostrá satira a podobenství o střetu lidských vlastností, které nemohlo neskončit v trezoru. K útočné provokativnosti filmu přispěla i hudba Pražského výběru - Michaela Kocába a Michala Pavlíčka - film byl jedním z důvodů jejich úplného přesunu do undergroundu. Taneční sbor středověkých občanů připomíná spíše změť dlouhovlasých mániček, do prostoru středověkého tržiště vtrhává okraj současné skládky, mezi minulým a aktuálním oscilují i postavy, ať už svým zevnějškem, symbolikou či jednáním.
Drama, Československo, 1983

 

Chvilka poezie

Miki Jelínek/Heval
 
Vzkaz / František Halas
Deštivá noc / Jaroslav Čejka
Ledovou tříští betonu / Josef Šimon
 
Hudební, Československo, ČT 1983

 

DO-RE-MI

Hudební/Soutěžní, Česko, 1998
 
Pořad televize Nova, ve kterém zpívají amatérští zpěváci a hodnotí je porota složená z populárních osobností. Pořadem provázejí Sabina Laurinová a Pavel Trávníček.
 

 

Bigbít

Dokumentární/Hudební, Česko, 1998
 
Hudební pořad, který se zabývá historií české a slovenské rockové hudby.
  
Fragment z TV pořadu ke shlédnutí zde:

 

Kobova garáž

Drama, Česko, 2003
 
Kobova garáž je název románu Zdeňka Zapletala, který podle příběhů z této knihy napsal také scénář k dvoudílnému televiznímu filmu ostravského studia České televize.

Jen asi málokdo ví, že "Koba" byla Stalinova přezdívka z ilegality. "Kobova garáž" se ve filmu říká staré garáži v areálu výchovného ústavu mládeže (pasťáku), kam se odkládají nepotřebné věci. Právě sem chodí "mladí zločinci" kouřit a fetovat, připravovat útěky a snít své sny o svobodě.

Vypravěčem příběhu je novinář (Pavel Kříž), který sbírá materiál pro reportáž z výchovného ústavu. Ve filmu vystupuje nejdříve jako nezúčastněný vypravěč, později do hry sám vstupuje jako jeden z aktérů. Děj se odehrává na pozadí událostí roku 1989. Jde o zvláštní propletenec osudů skupinky mladých lidí, kteří zdánlivě nemají spolu nic víc společného, než právě své mládí.

Osmnáctiletá studentka Simona žije s matkou a bratrem. Má konflikty ve škole i doma a zmatek v citech. Na pololegální rockový koncert přišla s přítelem Mirkem, i když předmětem jejího zájmu je zpěvák Michal, který je právě na pódiu. Na stejnou akci se spíše náhodou dostanou i tři chovanci pasťáku Ali, Martin a Král. To je začátek příběhu navozující atmosféru a praktiky doby, která je stále součástí našich životů. Hořkosladký příběh může být brán jako polemika sloganu o lásce a pravdě, která zvítězí nad lží a nenávistí.
Dvojdílný TV film ke shlédnutí zde:
Kobova garáž - Bod mrazu 1/2
 
Kobova garáž - Bod tání 2/2

 

Národ sobě aneb České moře v 18 přívalech

Dokumentární, Česko, 2003

„Street movie s národem k použití.“

negativ.cz/cz/films/narod-sobe/trailer.php

 

Anjeli strážni

Talk-show, Slovensko, 2004

Talkshow Anjeli strážni je dynamické stretnutie s charizmatickou osobnosťou z oblasti kultúry, vedy, športu, ale aj stretnutie s menej známymi hosťami, ktorí dokázali v živote niečo netradičné a zaujímavé. Príjemnú atmosféru v Galérii Michalský dvor dotvára osoba Aleny Heribanovej, ktorá tu využíva svoje moderátorské skúsenosti. Anjeli strážni prinášajú počas 26 minút trvania spomienky na dramatické i humorné chvíle, pri ktorých možno asistovali aj "anjeli strážni" a sprostredkúvajú divákovi posolstvo pre každodenný život.

TV pořad ke shlédnutí zde:

www.youtube.com/watch?v=iGwpQ3pbNg8

 

Hádej, kdo jsem?

Komedie/Talk-show / Soutěž, Česko, 2007
 
Zábavná show, ve které profese hraje prim.
Čtyřčlenná porota složená ze známých osobností hádá, kdo co dělá. Že se při tom užije spousta legrace, je více než jisté. Sledujte zábavnou show, kterou moderuje Petr Vondráček.
 
 
Fragment z TV pořadu ke shlédnutí zde:

 

Burianův den žen s Janou Uriel Kratochvílovou, zpěvačkou světla srdce

Publicistika, Česko, 2007

V druhé polovině sedmdesátých let a na samém počátku osmdesátých let patřila Jana Kratochvílová k nejvýraznějším a nejpopulárnějším osobnostem československé rockové a popové scény. Její kariéra, zprvu taneční, začínala v proslulé škole Franka Towena, vedla přes roli vokalistky v nejrůznějších tehdejších popových formacích až k osobitému stylu a vlastním doprovodným kapelám Motor a Heval. Na prahu osmdesátých let byla Jana Kratochvílová svébytným prototypem české rockové zpěvačky. Její nespoutané expresivní vystupování, ne nepodobné legendární Janis Joplin, jí tehdy přineslo přezdívku "Jane Janis Shortwhile", výraznou popularitu, ale také narůstající potíže a problémy. Ty vyústily v roce 1983 odchodem do anglické emigrace. V Anglii žije dodnes a do Česka přiletěla po několika letech. Na letišti ji čekal Jan Burian s filmovým štábem a opravdu nemohl zpěvačku přehlédnout. Hlavu jí zdobí vikingské plastikové rohy, obličej kryje futuristický závoj, černá upnutá kombinéza cinká pod náporem několika stovek blyštivých přívěsků... Je to hra, je to póza? Před čím se Jana Kratochvílová chrání maskou? Jeden z nejtěžších rozhovorů čeká moderátora se ženou, která si říká zpěvačka světla srdce.

Pořad ke shlédnutí zde:

 

13. komnata Jany Kratochvílové

Dokumentární/Krátkometrážní/Životopisný, Česko, 2008
 
Jana Kratochvílová od malička zpívala, hrála na housle, později na kytaru. Od patnácti let skládala a textovala. Začínala v taneční skupině legendárního choreografa Franka Towena. Její první angažmá bylo ve skupině Country beat Jiřího Brabce. Pak zpívala v několika dalších skupinách. Začátkem osmdesátých let vystupovala s legendární rock-reggae kapelou Heval. V tehdejším Československu narážela pro svou osobitost a nepřizpůsobivost na problémy a zákazy.
V roce 1983 Janu pozvali na mezinárodní hudební festival do Irska. Spolu s kolegou muzikantem Pavlem Trnavským se vydali na cestu. A čekal na ně mezinárodní úspěch. Vyhráli a navíc získali i cenu publika. Při zpáteční cestě domů se na pár dnů zastavili v Londýně a právě tam je dostihla zpráva o jejich údajné emigraci. Byli odsouzeni za nelegální opuštění země. Nakonec jim nezbylo jiné řešení, než zažádat britské úřady o azyl.
Janiným nedobrovolným odchodem do Anglie trpěla celá její rodina, která v bývalém Československu zůstala. Pak Janina maminka těžce onemocněla rakovinou. Pro Janu to byly snad nejtěžší chvíle v emigraci. Domů nemohla a s maminkou mluvila jen při občasných telefonátech. Nakonec se podařilo pro matku sehnat výjezdní doložku, a tak mohla odcestovat na Britské ostrovy. Jana se spojila s léčitelkou a nemocnou matku za ní přivedla. Po několika dalších návštěvách léčitelky se maminka cítila lépe a začala se uzdravovat. Maminka žije dodnes.
Další, asi nejbolestnější událost Janina života, také úzce souvisí s emigrací. Její nejmladší bratr spáchal sebevraždu. Jeho smrt si vyčítá dodnes. "Kdybych byla v Čechách, nikdy by se to nestalo, bráchovi bych pomohla..."
V Londýně se Jana Kratochvílová naplno věnovala muzice a dalším aktivitám. Vystupovala pod různými jmény (Z. Goddess, Zuru, Heretyka, Jana Pope). Přezdívky vystihovaly různá "divoká" období jejího života. V současné době žije Jana s přítelem, hudebníkem Jiřím Hrubešem v Londýně a do ČR jezdí příležitostně koncertovat. Těžce nese, že i po revoluci naráží ve své rodné zemi na problémy. Jana bojuje s pocitem, nechtěli mě doma před listopadem 89, nechtějí mě tady ani teď.
Třináctou komnatou talentované a svérázné zpěvačky diváky provede moderátorka Martina Vrbová.
Dokument ke shlédnutí zde:

 

Jak vnímá svět Jana Kratochvílová?

Dokumentární, Česko, 2008
 
Dokument ke shlédnutí zde:
Echt Czech Production, Praha (9. 9. 2008)

 

Prosinec 2012 - začátek našeho věku

Dokumentární, Česko, 2008

Dokument ke shlédnutí zde:
Horní Bradlo (15. 12. 2008)

 

60 pečetí

Dokumentární, Česko, 2013
 
Nejznámější české a slovenské osobnosti vzpomínají na své první setkání s televizí při příležitosti šedesátiletého výročí České televize.
Dokument ke shlédnutí zde:

 

Kdopak by se Čecha bál s Janou Kratochvílovou

Talk-show, Česko, 2013
 
Kdo se bojí, nesmí k Čechovi! František Ringo Čech a jeho nový pořad plný odvážných dotazů a zajímavých hostů.
 

 

Což takhle dát si VIP?

Reality-TV, Česko, 2013
 
Speciální VIP vydání oblíbeného pořadu Co bude dnes k večeři. Celebrity teď vaří na Barrandově podle receptů kuchaře Radka Kašpárka.
 
TV pořad ke shlédnutí zde:

 

TGM: Talkshow Geni a Míši

 
Talk-show, Česko, 2014
 
Oblíbení baviči Michal Suchánek a Richard Genzer přicházejí se zbrusu novou talkshow 21. století! S klasickým modelem zábavného pořadu tohoto typu má TGM společné snad jen to, že si Michal s Richardem vždy pozvou dva nebo tři hosty, mezi nimiž budou jak osobnosti známé, tak i neznámé, ale přesto něčím výjimečné. Tím ale jakákoli podobnost končí. Moderátoři vám hosty představí v úplně jiném světle, než byste čekali, a odhalí vám jejich nečekané stránky osobnosti.
Do průběhu show bude také často zasahovat režisér, který se může kdykoliv objevit na velkoformátové obrazovce. A tím nebude nikdo jiný než Ondřej Sokol. Nebude chybět ani krátká improvizovaná scénka ze života pozvaného hosta, kterého Michal a Richard často donutí hrát společně s nimi. A každý díl zakončí překvapivý bonus...
 
 
 

 

 

 

 

 

Blog

05.01.2016 21:52
Dnes byl spuštěn náš nový blog. Prosím sledujte jej, budeme se snažit přinášet vždy aktuální informace. Číst zprávy tohoto blogu je možné i přes RSS kanál.

Kontakt

FC Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca Moravský Krumlov vladyka.ctirad@seznam.cz